Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess2017 turnirində V tur sona yaxınlaşır. Hesabat turunda Azərbaycan şahmatçısı Teymur Rəcəbov İngiltərə təmsilçisi Maykl Adamsla heç-heçə oynayıb. Turnirin mətbuat xidməti xəbər verir ki, partiyadan sonra şahmatçılar mətbuat konfransında iştirak edib.
Teymur Rəcəbov ümumilikdə V tur ərzində çıxışını dəyərləndirib: "V turdan sonra hesabımda 2 xal var. Sözsüz daha yaxşı çıxış etmək mümkündür. Fikrimcə yarışın yekunları barədə danışmaq hazırda tezdir. Qarşıda 4 tur var. Nəticələr barədə sonda danışmaq daha yaxşıdır. Sözsüz ki, Şəmkirdə keçirilən yarışda mümkün qədər yaxşı oyun nümayiş etdirmək istəyirəm. Bəzən istədiyin alınmır. Bu gün üstünlüyüm yox idi. Ona görə hər iki tərəf heç-heçəyə razılaşdı.
Vüqar Həşimov Memorialında güclü şahmatçılar toplaşıb. Belə heyətlə oyunlarda qələbə qazanmaq asan deyil. İlk turda qara fiqurlarla görüşdə məğlub oldum. Sözsüz ki, məğlubiyyətlə başlayandan sonra özünü toparlamaq çətindir. Bütün turnirlərdə qələbə qazanmaq alınmır. Başa düşürəm ki, məndən yalnız uğur gözləyirlər. Bəhanələri sevmirəm. Təzyiq hiss etmirəm. Şəmkirdə çıxış etmək çox rahatdır. Burada iştirakçılara bütün şərait yaradılıb".
İngiltərə təmsilçisi Maykl Adams həmkarının dedikləriylə razılaşıb. Onun sözlərinə görə risk etmək fikrində olmayıb: "Qara fiqurlarda uduş görünmürdü. Ona görə risk etmək istəmədim. Bərabər səviyyəli oyun oldu. Rəcəbov təcrübəli şahmatçıdır. Ona görə ona qarşı çox diqqətli oynayırdım".

Теймур Раджабов: Порой желаемая игра не идет
В пятом туре Мемориала Вугара Гашимова в Шамкире, организованного «Synergy Group», азербайджанский шахматист Теймур Раджабов сыграл вничью с Майклом Адамсом. После партии гроссмейстеры провели пресс-конференцию, сообщает пресс-служба «ShamkirChess2017»
Раджабов рассказал о своем выступлении в первых пяти турах: «После пяти туров в моем активе два очка. Безусловно, можно сыграть и еще лучше и пока об итогах турнира говорить рано. Впереди еще четыре тура и после них уже можно будет сделать резюме. Хочу сыграть в Шамкире как можно лучше, но порой не все задуманное получается. Сегодня у меня не было преимущества, поэтому была зафиксирована ничья.
- На Мемориале В.Гашимова собрались сильные гроссмейстеры. В такой компании играть на победу довольно непросто. В первом туре уступил черными фигурами Павлу Эльянову, а когда проигрываешь на старте, но собраться затем очень  трудно. Не во всех соревнованиях удается побеждать. Прекрасно понимаю, что от меня ждут только успеха, однако я не ощущаю давления. Наоборот, в Шамкире играть очень приятно. Здесь для участников созданы все условия».
Майкл Адамс выразил согласие с точкой зрения Теймура. По словам англичанина, ему не было смысла рисковать: «Победа черными фигурами была не видна. Поэтому и не хотел рисковать, так что партия прошла в равном ключе. Раджабов – опытный гроссмейстер, поэтому играл против него очень внимательно».