Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess2017 turnirində V tur sona yaxınlaşır. Hesabat turunda Azərbaycan şahmatçısı Teymur Rəcəbov İngiltərə təmsilçisi Maykl Adamsla heç-heçə oynayıb. Turnirin mətbuat xidməti xəbər verir ki, partiyadan sonra şahmatçılar mətbuat konfransında iştirak edib.
Teymur Rəcəbov ümumilikdə V tur ərzində çıxışını dəyərləndirib: "V turdan sonra hesabımda 2 xal var. Sözsüz daha yaxşı çıxış etmək mümkündür. Fikrimcə yarışın yekunları barədə danışmaq hazırda tezdir. Qarşıda 4 tur var. Nəticələr barədə sonda danışmaq daha yaxşıdır. Sözsüz ki, Şəmkirdə keçirilən yarışda mümkün qədər yaxşı oyun nümayiş etdirmək istəyirəm. Bəzən istədiyin alınmır. Bu gün üstünlüyüm yox idi. Ona görə hər iki tərəf heç-heçəyə razılaşdı.
Vüqar Həşimov Memorialında güclü şahmatçılar toplaşıb. Belə heyətlə oyunlarda qələbə qazanmaq asan deyil. İlk turda qara fiqurlarla görüşdə məğlub oldum. Sözsüz ki, məğlubiyyətlə başlayandan sonra özünü toparlamaq çətindir. Bütün turnirlərdə qələbə qazanmaq alınmır. Başa düşürəm ki, məndən yalnız uğur gözləyirlər. Bəhanələri sevmirəm. Təzyiq hiss etmirəm. Şəmkirdə çıxış etmək çox rahatdır. Burada iştirakçılara bütün şərait yaradılıb".
İngiltərə təmsilçisi Maykl Adams həmkarının dedikləriylə razılaşıb. Onun sözlərinə görə risk etmək fikrində olmayıb: "Qara fiqurlarda uduş görünmürdü. Ona görə risk etmək istəmədim. Bərabər səviyyəli oyun oldu. Rəcəbov təcrübəli şahmatçıdır. Ona görə ona qarşı çox diqqətli oynayırdım".

Teimour Radjabov: Sometimes the game you want doesn’t happen
Dedicated to the memory Vugar Hashimov ShamkirChess2017 tournament’s V round is coming to its end. In the report round ,Organized by Synergy Group, Azerbaijani chess player Teimour Radjabov drew  with England representative  Michael Adams. According to the presss service, players  attendede the press conference.
Teymur Rajabov  describes his performance during 5 rounds:” There are 2 points in my account after fifth round. Certainly it is possible to perform better. I think it  is early to speak about the result of the competition.There are 4 rounds ahead. It is better to talk about results in the end. Of course, I want to show as good game as possible in the competition in Shamkir. Sometimes it doesn’t happen. Today i had no advantage. Therefore, both sides agreed to a draw.”
The strong players have gathered in the Vugar Hashimov Memorial. It is not easy to win in competitions with staff like this one. I was defeated in the first meeting with black pieces. Of course, it is difficult to pull yourself together after failure. It is impossible to win in every tournament. I understand that everbody expects only success from me . I do not like excuses. I do not feel pressure. It is very comfortable to participate in Shamkir.
England representative Michael Adams agreed with speech of his colleague:” He said he did not intend to risk: "Victory wasn’t seen with black figures. That’s why I didn’t want to risk. The match was on equal level. Radjabov is experienced player. So i was playing against him with a lot of attention".