Şəmkirdə təşkil edilən Vüqar Həşimov Memorialında II tur sona yaxınlaşır. Bu gün keçirilən görüşdə dünya çempionu Veselin Topalov Polşa şahmatçısı Radoslav Voytaşeki məğlub edib.
Topalov görüşdən sonra partiyanı belə şərh edib: "Debütdən sonra kiçik üstünlük qazandım. Sonra lazımi gedişləri edərək rəqibi çətin duruma saldım. Layiqli qələbə qazandım. Voytaşek uzun müddət müqavimət göstərə bilmədi. Bu mənim Şəmkirdə ilk qələbəmdir. Ümid edirəm sonuncu deyil".
Bolqar dünya çempionu "Synergy Group"un təşkil etdiyi yarışı yüksək qiymətləndirib: "Paytaxt Bakıda dəfələrlə olmuşam. Şəmkirə ilk dəfə gəlmişəm. Çox bəyəndim bu şəhəri. Təşkilatçılara təşəkkür etmək istərdim. Şahmatçılar üçün yüksək səviyyədə şərait yaradılıb. Mübarizəyə gəldikdə ən çətin oyunlar hələ qarşıdadır".
Sabah III turda Veselin Topalovu Rusiya şahmatçısı Vladimir Kramniklə çətin oyun gözləyir. Uzun müddət bir-biriylə danışmayan şahmatçıların münasibəti hələ də düzəlməyib. Bu barədə suala cavab verən Topalov barışıq haqqında düşünmədiyini deyib: "Sabah adi oyun olacaq. Xüsusi hazırlıqdan söhbət gedə bilməz. Şəmkirdə hər bir oyun maraqlıdır. III turdakı rəqibimlə münasibətlərə gəlincə dəyişiklik yoxdur. Barışıq barədə də düşünmürəm".
Polşa şahmatçısı Radoslav Voytaşek isə Şəmkir turnirini karyerası üçün sınaq adlandırıb: "Şəmkirdə XXI kateqoriyalı yarışda iştirak etmək asan deyil. Mənim üçün bu sınaqdır. Şəmkirdə çox şeyi öyrənirəm. Fikrimcə bu turnirdə iştirakım gələcək karyerama təsirsir ötüşməyəcək. Topalovla oyuna gəldikdə 11-ci gedişdən sonra partiyaya nəzarəti itirdim. Nə baş verdiyini başa düşmədim. Veselin ustalıqla qalib gəldi".

Во втором туре IV Мемориала Вугара Гашимова в Шамкире экс-чемпион мира Веселин Топалов обыграл поляка Радослава Войташека.
После встречи болгарин рассказал о партии: «После дебюта получил небольшое преимущество. Затем сделав необходимые ходы поставил соперника в тяжелое положение. Одержал достойную победу, а Войташек не мог долго сопротивляться. Это моя первая победа в Шамкире, но надеюсь, что она не будет последней».
Топалов высоко оценил уровень супертурнира, организованного «SynergyGroup». «Я неоднократно бывал в Баку, а вот в Шамкире впервые. Очень понравился город. Хотел бы поблагодарить организаторов за потрясающую работу. Для шахматистов созданы все условия. Что касается хода борьбы, то все основные события впереди».
Вместе с тем, Топалов ожидает партию третьего тура против Владимира Крамника, которая обещает быть непростой. Шахматисты не общаются между собой и до сих пор не наладили отношений. Веселин отметил, что не намерен примирятся с россиянином: «Это будет обычная партия, ни о какой специальной подготовке не может быть и речи. В Шамкире встречи одна интереснее другой. Что касается взаимоотношений с Крамником, то в этом вопросе никаких изменений нет. Не думаю примиряться».
Между тем, Р.Войташек назвал выступление на супертурнире в Шамкире испытанием для себя. «Выступать на соревновании XXI категории непросто. Для меня это настоящее испытание. В Шамкире я многое чему учусь и игра здесь повлияет на мою дальнейшую карьеру. Что касается встречи с Топаловым, то после 11-го хода контроль над партией был потерян. Не знаю, что получилось. А Веселин одержал победу на классе».