Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan və Synergy Group tərəfindən keçirilən ShamkirChess 2017 turnirində V tur sona yaxınlaşır. Turnirin mətbuat xidməti xəbər verir ki, hesabat turunda Bolqarıstan təmsilçisi Veselin Topalov Rusiya şahmatçısı Sergey Karyakinə uduzub.
Qara fiqurlarla oynayan Veselin Topalov həlledici gedişdə səhv etdiyini bildirib: "Debütdən sonra rəqib üstünlük əldə etmədi. Bərabər oyun gedirdi. Amma sonradan səhv etdim. Karyakin bundan istifadə etdi. Artıq oyunu xilas etmək mümkün deyildi. Uduzduğuma görə təəssüf hissi keçirirəm. İstirahət günündə əhvalım o qədər yaxşı olmayacaq".
Topalov sabah istirahət günündə turnir iştirakçılarıyla birgə futbol oynayacağını söyləyib. Futbol oynamaq barədə düşünməyən Sergey Karyakin isə V turda oyunundan razı qaldığını dedi: "Güclü rəqibə qarşı həmişə diqqətli oynayıram. Ona görə partiyaya yaxşı hazırlaşmışdım. Debütdən sonra vəziyyət bərabər idi. Rəqib səhv etdi, amma həmin gediş diqqətimdən yayınmadı. Çox kobud səhv idi. Qələbə qazandığıma görə çox sevinirəm. Mənim üçün turnir indi başlayır".

Dedicated to the memory Vugar Hashimov ShamkirChess2017 tournament’s V round is coming to its end. According to the presss service, Bulgarian representative Veselin Topalov lost to Russian chess player Sergey Karjakin in the reporting round.
Playing with black figures Veselin Topalov, said that he made a mistake in decisive move: "Opponent did not gain the advantage after debut. The game went on equal level. But then i made a mistake. Karjakin took advantage of it. It was impossible to save the game. I regret that I had lost. My mood will not be so good at the weekend".
Topalov will play football with participants of tournament together tomorrow in the rest day. Not thinking about football Sergey Karjakin said he was satisfied with Fifth round: "I always play with attention against strong opponents. That is why I have prepared well to the game. After debut the situation was equal . The opponent made a mistake, but it did not go without my attention. It was a very bad mistake. I am very happy that i had won. The tournament starts for me now ".