Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan ShamkirChess 2017 turnirində V tura start verilib. Synergy Group-un təşkil etdiyi turnirin hesabat turunda Azərbaycan şahmatçısı Teymur Rəcəbov İngiltərə təmsilçisi Maykl Adamsla heç-heçə oynayıb. Synergy Group-un təşkil etdiyi yarışın V turundan sonra Teymur Rəcəbov turnirin rəsmi saytına müsahibə verib.
- ShamkirChess 2017 turnirində V tur arxada qalır. Çıxışınızı necə dəyərləndirirsiniz?
- V turdan sonra hesabımda 2 xal var. Sözsüz daha yaxşı çıxış etmək mümkündür. Fikrimcə yarışın yekunları barədə danışmaq hazırda tezdir. Qarşıda 4 tur var. Nəticələr barədə sonda danışmaq daha yaxşıdır. Sözsüz ki, Şəmkirdə keçirilən yarışda mümkün qədər yaxşı oyun nümayiş etdirmək istəyirəm. Bəzən istədiyin alınmır.
- Sizdən həmişə qələbə gözləyirlər. Demək olar ki, son yarışlarda o cümlədən Şəmkirdəki turnirdə qələbə qazanmaqda çətinlik çəkirsiniz. Təzyiq altında oynamaq çətindir?
- Vüqar Həşimov Memorialında güclü şahmatçılar toplaşıb. Belə heyətlə oyunlarda qələbə qazanmaq asan deyil. İlk turda qara fiqurlarla görüşdə məğlub oldum. Sözsüz ki, məğlubiyyətlə başlayandan sonra özünü toparlamaq çətindir. Bütün turnirlərdə qələbə qazanmaq alınmır. Başa düşürəm ki, məndən yalnız uğur gözləyirlər. Bəhanələri sevmirəm. Təzyiq hiss etmirəm. Şəmkirdə çıxış etmək çox rahatdır. Burada iştirakçılara bütün şərait yaradılıb. Ötən gün Şəhriyar da söylədi ki, Vətəndə oyun alınanda deyirlər rahatdır. Oyun getməyəndə isə doğma şəhərdə mübarizə aparmağın çətin olduğunu söyləyirlər. Şəmkirdə mübarizə aparan bütün şahmatçılar dünya reytinqində yüksək yerlərdə qərarlaşıblar. Belə yarışlarda hamıda çətinlik ola bilər.
- Synergy Group-un təşkil etdiyi ShamkirChess 2017 turnirinin son qalibi Azərbaycan şahmatçısı Şəhriyar Məmmədyarovdur. Bu il də Şəhriyarla Teymura böyük ümidlər bəslənilir. Şahmatçılarımızın qələbə qazanmaq şansı yüksəkdimi?
- İlk olaraq Vüqar Həşimovun xatirəsinə belə möhtəşəm yarış təşkil olunduğuna görə Synergy Group-a təşəkkür edirəm. Bu yarışda həmişə ən güclülər iştirak edib. Təşkilatçılar tərəfindən bütün qonaqlara əla şərait yaradılıb. Şəmkir turniri artıq dünya şahmat təqvimində özünəməxsus yeri tutur. Belə yarışlar ölkədə şahmata olan marağı da artırır. Sualınıza gəldikdə Azərbaycan şahmatçıları yaxşı oynayanda qalib gəlmək şanslarımız yüksək olur. Millidə çıxış edəndə hər birimizin oyunu nəzərə alınır. Turnirdə isə fərdi oyun vacib olur. Ötən il Şəhriyar Məmmədyarovun qələbəsinə çox sevindim. 2016-cı ildə turnirin son turlarını yüksək səviyyədə keçirdi. Tay-brekdə Fabiano Karuana üzərində vacib qələbə qazandı. Bu il də çalışırıq. Doğma meydanda yerli şahmatçı qələbə qazananda həm azarkeşlər, həm də təşkilatçılar üçün yaxşı olur.
- Reytinqə görə Uesli So və Vladimir Kramnik favorit hesab edilir. Sənin fikrincə Şəmkirdəki yarışda qələbəyə əsas namizəd kimdi?
- Turnirdən əvvəl adətən reytinqə görə müzakirələr aparılır. Uesli So və Vladimir Kramnik FİDE reytinqinə görə turnirin birinci-ikinci şahmatçılarıdır. Əgər reytinqə görə danışırıqsa So və Kramniki əsas favorit hesab etmək olar. Amma Şəmkirə dəvət olunan hər bir şahmatçı qələbə qazanmaq gücündədir. So yarışa məğlubiyyətlə başladı. Gözlənilməz nəticələr çox olur. Yekun haqqında danışmaq çətindir.
- Hamını Teymur Rəcəbovun hazırda hansı məşqçilərlə çalışması maraqlandırır. Çox vaxt siz adları sirr saxlayırsınız...
- Uşaq yaşlarımdan atam yanımda olub. İndinin özündə də atam mənə kömək edir. Mən heç vaxt məşqçilərimi sirr saxlamamışam. Dünya şahmat tacı uğrunda yarışanda köməkçilərin adını gizlədirlər. Belə həyatda isə buna ehtiyac yoxdur. Bir neçə il əvvəl Çuçelovla çalışmışam. Bütün turnirlərə birgə gedirdik. İndi konkret məşqçim yoxdur. Sparrinq tərəfdaşlarım var. Bütün şahmatçılar kimi mən də bəzən kompyuterdən istifadə edirəm.
- Şəmkirdən sonra hansı turnirlərdə çıxış etməyi planlaşdırırsınız?
- Hazırda əsas diqqət FİDE-nin Qran-Pri yarışlarına yönəlib. Çünki iddiaçıların turnirinə vəsiqə qazanmaq üçün Qran-Pridə yaxşı çıxış etmək lazımdır. Karyeram ərzində çoxlu sayda mötəbər yarışlarda iştirak etmişəm. 12 yaşımdan müxtəlif turnirlərdə mübarizə aparmışam. İndiyə qədər Dünya Kubokunda, Avropa çempionatında, superturnirlərdə qələbə qazanmışam. Əsas hədəfim dünya şahmat tacı uğrunda mübarizəyə qoşulmaqdır. Dünya çempionluğu uğrunda oynamaq istəyirəm.
- Teymur Rəcəbovun əsas hədəfi dünya şahmat tacını Azərbaycana gətirməkdi. Bu iddia bir neçə ildi səslənmir. Deməli siz fikriniz dəyişməyib...
- Müəyyən müddətdə bu barədə danışmırdıq. Çünki şahmatda mənim üçün çətin dönəm oldu. Oyunum alınmırdı. Artıq həmin dövr arxada qaldı. Mənim əsas hədəfim dünya çempionuna qarşı oynamaqdır. Çətin dönəmdə superturnirlərdə iştirak etmirdim. İndi Qran-Pridə mübarizə aparmaqla iddiaçıların yarışına qoşulmaq istəyirəm. Dünya çempionu olandan sonra şahmatçının karyerasında yeni mərhələ başlayır. Nə vaxtsa arzuma çatacağıma inanıram. Baxın Maqnus Karlsen çempion olandan sonra ancaq titulunu qorumaq barədə düşünür.
- Əksəriyyət söyləyir ki şahmatda indi onun dövranıdır. Yəni doğurdan Maqnus Karlseni dayandırmaq çətindir?
- Maqnusun məğlubedilməz olmasıyla razılaşmıram. Onunla birlikdə çoxlu sayda turnirlərdə iştirak etmişəm. Dəfələrlə ona qarşı mübarizə aparmışam. Nəzərə almaq lazımdır ki Karlsenin liderliyi o qədər uzun müddət deyil. 2-3 il əvvəl bütün turnirlərdə vahid lider kimi qəbul edilirdi. Amma hazırda belə deyil. Dünya çempionudur, lakin onun çoxlu sayda güclü rəqibləri var.
- Şəmkir turniri Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunub. Vüqarla bağlı hansı xatirələri bizimlə bölüşə bilərsən...
- Vüqarla bağlı yalnız xoş xatirələrim var. Onun xatirəsinə keçirilən turnir yüksək səviyyədə təşkil olunub. Şəmkir turniri indiyə qədər iştirak etdiyim ən möhtəşəm yarışlardan biridir. Hər il Vüqarın adı bizləri yenə birləşdirir. Bu gün onun da iştirakçılar sırasında olmağınızı istəyərdim. Yaxşı olardı ki, Vüqar özü də bu gün yarışda mübarizə aparan şahmatçıların yanında olsun.
- 2016-cı ildə Bakı Ümumdünya Şahmat Olimpiadasına ev sahibliyi etdi. FİDE təşkilatçılığı yüksək qiymətləndirərək olimpiadalar tarixində ən yaxşı yarış adlandırdı. Təəssüf ki Azərbaycan millisi bizi sevindirmədi. Yığmanın uğursuzluğunun səbəbi nə idi?
- Təşkilatçılıq yüksək səviyyədə oldu. Amma nəticəmiz yaxşı deyildi. Olimpiadadan 8 ay keçib. İndi bu barədə danışmaq olar. Millinin uğur qazanması üçün bütün şahmatçıların yüksək formada olması vacidbir. Olimpiada zamanı bəzi şahmatçılarımız o qədər yaxşı çıxış etmədi. Bəzi partiyalarda mənim eləcə də Arkadi Naydiçin oyunu alınmadı. Komanda kimi qalib gəlmək üçün bütün lövhələrdə yaxşı nəticə lazımdır. Azərbaycan millisi iki dəfə Avropa çempionatında qızıl medal qazanıb. Olimpiadada medalımız yoxdur. Doğma Bakıda mübarizə aparmaq böyük məsuliyyətdir. Hamımız nəticə qazanmaq istəyirdik. Təəssüf ki alınmadı. Mehriban komandamız var. Gələcəkdə olimpiada da uğur qazanmaq şanslarımız çoxdur.
- Teymur Rəcəbovdan öyrənmək istəyən yeniyetmələr çoxdur. Gələcəkdə şəxsi şahmat akademiyası və ya məktəbini açmaq barədə düşünmürsən?
- Gənclərlə görüşmək, təcrübəni bölüşmək çox maraqlıdır. Həmin məktəbdə müxtəlif seanslar keçirmək olar. Uşaqlara təcrübəli qrossmeysterlə görüş yaxşı mənada təsir edir. Hazırda bu barədə plan yoxdur. Əgər olacaqsa özüm orada olmaq istəyirəm. Yoxsa şahmat akademiyası və ya məktəbi açırsan, amma özün ildə bir-iki dəfə ora gəlirsən - bu düzgün deyil. Onda kommersiya məqsədi əsas götürülür. Hazırda bütün fikrimi karyerama yönəltmişəm. Belə fikir yoxdur. Əlbəttə Azərbaycan millisinə yaxşı şahmatçıları hazırlayacaq məktəbin olmağını istəyərdim. Mütəmadi orada seanslar və görüşlər təşkil etmək olardı. Məsələn uşaq yaşlarımda Viktor Korçnoyun seansında iştirakımı indiyə qədər xatırlayıram. Ona görə uşaqlar üçün elə şərait yaratmaq əla ideyadır. Amma bu barədə heç bir planım yoxdur.
- Məryəm adlı qızınız var. Övladınız şahmatla maraqlanır?
- Qızım balacadır. Hazırda bu barədə danışmaq tezdir. Əlbəttə fiqurları tanıyır. Fiqurların düzülüşünü bilir. Şahmatçı ailəsində olan uşaq sözsüz ki bu oyunu tanıyır. Qızıma təzyiq etmirəm. Hələ balacadır. Gələcəkdə şahmata marağının hansı səviyyədə olacağını zaman göstərəcək.

The fifth round have started in ShamkirChess 2017 tournament dedicated to the memory of Vugar Hashimov.In the report round ,Organized by Synergy Group,Azerbaijani chess player Teimour Radjabov drew with England representative Michael Adams. After the fifth round organized by Synergy Group, Teimour Radjabov has given an interview to the official website of tournament.
-The Fifth round has ended in the shamkirchess 2017 tournament. How do you assess your performance?
-There are 2 points in my account after fifth round. Certainly it is possible to perform better. I think it is early to speak about the result of the competition.There are 4 rounds ahead. It is better to talk about results in the end. Of course, I want to show as good game as possible in the competition in Shamkir. Sometimes it doesn’t happen.
-Everybody expects the victory from you. We can say that in recent competitions including a tournament in Shamkir you have difficulties. Is it difficult to play under pressure?
-The strong players are gathering in the Vugar HAshimov Memorial. It is not easy to win in competitions with staff like this one. I was defeated in the first meeting with black pieces. Of course, it is difficult to pull yoursekf together after failure . It is impossible to win in every tournament. I understand that everbody expects only success from me . I do not like excuses. I do not feel pressure. It is very comfortable to participate in Shamkir. All conditions are created for participants here. The other day, Shahriyar also said that when game goes well in your homeland they say it’s easy to play in home land. When it does not they say it’s hard to fight in your city. All players fighting in Shamkir are in high places in the world ranking. So everyone may have difficulty in these competitions.
-The last winner of ShamkirChess 2017 tournament organized by Synergy Group was Azerbaijani chess player Shahriyar Mammadyarov. This year, there is high hope to Shahriyar and Teimour. Do our players have a great chance to win?
- First of all, i thank Synergy Group for such a great tournament organized in memory of Vugar Gashimov. In this competition always Strongest players participate. Excellent conditions have been created by the organizers to all guests.Chess tournament holds a special place in the calendar of the world chess calendar. Such events also increase the interest to chess in the country.Speaking of your question, when Azerbaijani chess players play well the chances of victory increase.Each game is taken into account when we participate in national team. But in Tournament ,individual games are important. Last year I was very happy for the victory of Shahriyar Mammadyarov. In 2016,he was at the highest level in the last round of the tournament . InTiebreaker he won an important victory over Fabiano Caruana. We are trying also this year. When local players win in native arena it is good for both fans and organizers.
- Wesley Co and Vladimir Kramnik are the favorite of The rating. In your opinion who is the leading candidate to win the tournament in Shamkir?
- Before the tournament discussions are generally led according to ratings. Wesley So and Vladimir Kramnik are ,the first and second players for FIDE rating. If we take rating into consideration, Kramnik and So can be considered the main favorites.But every player invited to Shamkir has power to win. So began the game with lose. There are a lot of unexpected results. It is difficult to talk about result.
- Everyone is interested in which coaches you work with now.. Most of the time you keep the names in secret...
- Since my childhood my father was with me. My father Still helps me. I have never hidden my coach. They hide the names of the assistant when they fight for the world chess crown . this is not necessary in real life. A few years ago I have worked with Çuçelov. We went together to All the tournaments. Now i do not have specific coach. I have a sparring partner. Like all players, i also sometimes use a computer.
-What tournaments are you interested to take part in after Shamkir?
- At the moment, the main attention was directed to the FIDE Grand Prix. Because to win tickets to the tournament of contenders you need to perform well at the Grand Prix. I participated in many prestigious competitions throughout my career. Since I was 12 years old I fought in various tournaments. So far I have won at the World Cup, European championships, super-tournaments. My main goal is to join the fight for the world chess crown. I want to play for the world title.
-Main target of Teimur Radjabov is to bring chess crown to Azerbaijan. This claim hasn’t been sounded for several years. So your opinion hasn’t changed.
-We didn’t talk about it at certain time. Because It was difficult period for me in chess.my game wasn’t working. That time has been left behind. My main goal - to play against the world champion. I didn’t participate in the super tournaments in difficult period. Now i want to join the fight of contenders in the grand Prix. New stage is beginning in career of player after being a World chess champion. I believe that one day I will realize my dream. Magnus Carlsen is only thinking about how todefend his title after he became the champion.
- The majority said that now is his time in chess. Is it really hard to stop Magnus Carlsen?
-I do not agree that Magnus is invincible. I have attended many competitions with him. Many times i have fought against him. Take into account that Carlsen hasn’t been a leader for very long. 2-3 years ago he was considered as the sole leader in all competitions. But now it is not so. He is the World champion, but he has many strong rivals.
- Shamkir tournament is dedicated to the memory of Vugar Hashimov. What memories can you share with us about Vugar?
- I have only good memories about Vugar. Tournament dedicated to memory of him is organized at a high level. Shamkir tournament is still one of the most spectacular events i attended. Every year we are united again in the name of Vugar. Today i would like him to be among the participants. It would be nice if Vugar would be among participants in tournament.
- In 2016, Baku hosted the World Chess Olympiad. Competition was called the best in the history of the olympic games and praised by FIDE. Unfortunately, the Azerbaijani team did not please us. What was the reason for failure of the national team?
-Organizing was at high level. But our results were not good. . 8 months have passed from Olympiad.. Now we can talk about it. All players should be in top form for the success of the team. Some of our players did not perform well enough during the olympiad. During Some games my and Arkady Naydich’s games didn’t work. For winning as a team All the board needs a good result. Azerbaijani team won the gold medal twice at the European championships. We don’t have medal in olympiad. To compete in Baku is big responsibility . We all wanted to get results. Unfortunately it didn’t work out. We have a friendly team. In future we have many chances to get success in Olympiad.
- There are a lot of teenagers who wants learn a lot from Teimour Radjabov. Didn’y you think about opening your own chess academy or school in the future?
- Meeting with the youth, sharing your experience is very interesting. The different sessions can be held at the school. Children are influenced in a good way by meeting with experienced grandmasters. Currently there’re no plans like that. If it happens I’d like to be there myself. It’s wrong to establish a chess academy or school and show up there only one two tomes a year. In that case the commefcial purposes are considered main ones. Currently I have concentrated all my attention on my career. There’s no such plan. Doubtlessly, I would want a good school preparing great chess players to Azerbaijani national team to exist. It’d be possible to regularly organize meetings and sessions there. For example I still remember my participation in Victor Korchnoy’s session when I was at young age. That’s why it’s a great idea to create those conditions to children. But I don’t have any plans concerning it.
- You have a daughter named Maryam. Is your child interested in chess?
- My daughter is little. At the moment it is too early to talk about it. Of course she knows the figures. Knows the sequence of figures. The child certainly knows the game of chess in the family. I do not put pressure on my daughter. Still small. Time will tell what level of interest in chess in the future. She Knows the sequence of figures. The child in the chess family certainly knows the game of chess. I do not put pressure on my daughter. She is yet small. Time will tell what level of interest she has in chess in the future.