ShamkirChess 2017 beynəlxalq şahmat turnirində ilk turun görüşləri keçirilib. Azərbaycan şahmatçısı Şəhriyar Məmmədyarov qara fiqurlarla ABŞ təmsilçisi Uesli So üzərində qələbə qazanıb.
4 saata yaxın davam edən görüşdən sonra Məmmədyarov mətbuat konfransında jurnalistlərin suallarına cavab verib: "Maraqlı oyun izlədik. Debüt "ev tapşırığı" idi. Əslində Soya qarşı heç-heçəyə hazırlaşmışdım. Turnirin reytinq favoritidir. Onunla ehtiyatlı olmaq lazımdır. Uesli So özü qələbə qazanmağıma kömək etdi. Partiyanın sonunda ciddi səhvə yol verdi. Bu səhvi görməmək olmur. Həmin gedişdən istifadə edərək qələbə qazandım. Şəmkir turnirinə qələbəylə başladığıma görə sevinirəm. Rəqibin üstünlüyü var idi. Ona görə partiya zamanı qələbə haqqında düşünmürdüm".
Turnirin mətbuat xidməti xəbər verir ki, Sumqayıt şahmat məktəbinin yetirməsi dostu, komanda yoldaşı Rauf Məmmədovun onunla birlikdə Şəmkirə gəlməsini belə izah edib: "Rauf Məmmədov dostumdur. Uzun illər millidə birgə çıxış edirik. Şəmkirdə həm turniri izləyir, həm də mənə kömək edir".
Əslən Filippindən olan Uesli So Azərbaycan şahmatçısı Şəhriyar Məmmədyarovla görüşdə üstün vəziyyətdə olduğunu bildirib: "Üstünlüyüm var idi. Qələbə üçün bir neçə dəqiq gediş etməliydim. Məmmədyarov yaxşı şahmatçıdır. Səhvdən istifadə etdi. Ağ fiqurlarla məğlub olmaq ciddi məsələdir. Sonuncu dəfə 2015-ci ildə İspaniyada keçirilən turnirdə məğlub olmuşam. Bilbao superturnirindən sonra uduzmamışdım. Uğurlu seriyam başa çatdı. Qarşıda 8 tur var. Əsas mübarizə irəlidədir".

На международном шахматном супертурнире «Shamkir Chess 2017» прошли партии первого тура. Азербайджанский гроссмейстер Шахрияр Мамедъяров обыграл черными фигурами представителя США Уэсли Со.
После поединка, продолжавшегося порядка четырех часов, Ш.Мамедъяров ответил на вопросы журналистов на пресс-конференции. «Мы стали свидетелями интересной игры. Дебют являлся домашней заготовкой. Признаться, готовился к ничьей против Со, все-таки играл против рейтинг-фаворита и необходимо было соблюдать осторожность в противостоянии. Но Уэсли сам помог мне победить, когда в концовке грубо ошибся. И его просчет нельзя было не заметить. В итоге, я выиграл партию, начав турнир с победы, чему очень рад. Потому что по ходу партии Со владел преимуществом и тогда я не думал о победе», - отметил Мамедъяров.
Пресс-служба «Shamkir Chess 2017» также сообщает, что в Шамкир приехал и друг Шахрияра Рауф Мамедов, который поддержал своего товарища по сборной. А приезд Рауфа Мамедъяров объясняет следующим обстоятельством: «Рауф Мамедов – мой друг, вместе с которым вместе выступаем долгое время. В Шамкире он наблюдает за турниром, а также помогает мне».
В свою очередь, имеющий филлипинские корни Со, отметил, что по ходу партии имел преимущество. «Я владел инициативой, необходимо было лишь сделать несколько точных ходов, чтобы реализовать перевес. Но совершил ошибку и Мамедъяров ей воспользовался. Проигрыш белыми фигурами – это серьезное дело. В последний раз я уступал белыми в 2015 году на супертурнире в Бильбао. Моя успешная серия подошла к концу. Впереди восемь туров, так что главная борьба впереди».