Mətbuat üçün məlumat
Ardıcıl dördüncü dəfə Azərbaycanın tanınmış qrossmeysteri, Avropa çempionu mərhum Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan şahmat üzrə beynəlxalq superturnir keçiriləcək. “Synergy Group” və Azərbaycan Şahmat Federasiyasının dəstəyi ilə baş tutacaq Vüqar Həşimov Memorialında bu dəfə də FİDE reytinqində yüksək yerlərdə qərarlaşan 10 güclü qrossmeyster mübarizə aparacaq.
Yarışın Təşkilat Komitəsi artıq iştirakçıların siyahısını dəqiqləşdirib. Superturnirdə azərbaycanlı qrossmeysterlər Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov ilə yanaşı Uesli So (ABŞ), sabiq dünya çempionu Vladimir Kramnik (Rusiya), Sergey Karyakin (Rusiya), Maykl Adams (İngiltərə), Pentala Harikrişna (Hindistan), Pavel Elyanov (Ukrayna), Radoslav Voytaşek (Polşa) və bolqarıstanlı dünya çempionu Veselin Topalov iştirak edəcək.
XXI kateqoriyalı superturnirin reytinq favoriti ABŞ təmsilçisi Uesli So olacaq. Qrossmeyster hazırda Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının reytinq cədvəlində 2822 xalla 2-ci pillədə qərarlaşıb.
Vüqar Həşimov Memorialının direktoru, Shamkir Chess 2017 Təşkilat Komitəsinin sədri Fərid Hüseynov yarışın yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə inandığını bildirib: "
Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunmuş “Shamkir Chess” turniri artıq ənənəyə çevrilib. Məşhur şahmatçıların iştirak etdiyi superturnir dördüncü dəfədir ki, Şəmkirdə təşkil olunur. Yarışın əsas məqsədi mərhum Vüqar Həşimovun xatirəsini yad etmək, eyni zamanda Azərbaycanda şahmatın inkişafına dəstək olmaqdır. Şəmkirdə qələbə uğrunda ən güclü qrossmeysterlər mübarizə aparacaq. İnanırıq ki, bu dəfə də şahmat həvəskarlarını bir-birindən maraqlı partiyalar və güzəştsiz mübarizə gözləyir. "Synergy Group" özünün korporativ sosial məsuliyyət siyasətinə sadiq qalaraq bu turnirin keçirilməsinə böyük diqqət və qayğı göstərir.
Hər il məşhur şahmatçılarla Şəmkirə toplaşmağımız artıq ənənə halını alıb. Demək olar ki Şəmkir artıq dünya şahmat şəhərləri siyahısına daxil olmağı bacarıb. Əcnəbi şahmatçılar əvvəlki yarışlarda təşkilatçılığı həmişə yüksək qiymətləndirib, ShamkirChess turnirini böyük tarixə malik Linares və Veyk-An-Zee kimi yarışlarla müqayisə edib. ShamkirChess 2017 turnirinin də yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə inanırıq
".
Xatırladaq ki, 2014 və 2015-ci illərdə dünya çempionu Maqnus Karlsen (Norveç) yarışın qalibi olub. Ötənilki turnirdə isə azərbaycanlı şahmatçı Şəhriyar Məmmədyarov birinci yeri tutub.
Turnirin təntənəli açılış mərasimi aprelin 20-də Şəmkirdəki Heydər Əliyev Mərkəzində olacaq. 9 turdan ibarət yarışa aprelin 30-da yekun vurulacaq.

20-30 апреля в Шамкире состоится четвертый по счету супертурнир памяти знаменитого азербайджанского гроссмейстера, чемпиона Европы Вугара Гашимова, который будет проведен при поддержке «Synergy Group» и национальной Федерации. Мемориал пройдет с участием десяти гроссмейстеров, занимающих высокие места в мировом рейтинге.
Оргкомитет Мемориала В.Гашимова уже уточнил список участников соревнования. В нем сыграют азербайджанские гроссмейстеры Шахрияр Мамедъяров, Теймур Раджабов, а также олимпийский чемпион Уэсли Со (США), экс-чемпион мира Владимир Крамник (Россия), Сергей Карякин (Россия), Майкл Адамс (Англия), Пентала Харикришна (Индия), Павел Эльянов (Украина), Радослав Войташек (Польша) и экс-чемпион мира Веселин Топалов (Болгария).
Фаворитом супертурнира XXI категории является американец Уэсли Со. На сегодняшний день его рейтинг равен 2822 баллам, и он идет на втором месте в мировой классификации. Директор Мемориала В.Гашимова, глава Оргкомитета «Shamkir Chess 2017» Фарид Гусейнов выразил уверенность, что старт пройдет на высоком уровне. «Турнир памяти Вугара Гашимова «Shamkir Chess» стал традиционным. В четвертый раз соревнование, которое собирает известных гроссмейстеров, пройдет в Шамкире. Основная цель турнира – почтить память Вугара Гашимова и вместе с тем оказать поддержку развитию шахмат в Азербайджане. В Шамкире за победу будут бороться сильнейшие гроссмейстеры. Надеемся, что и в этот раз болельщики станут свидетелями увлекательных партий и бескомпромиссной борьбы. К тому же «Shamkir Chess» в соответствии со своей политикой корпоративно-социальной ответственности придает большое внимание и оказывает поддержку этому турниру.
Ежегодный приезд в Шамкир известных гроссмейстеров превратился в традицию. Можно сказать, что Шамкир вошел в список самых известных шахматных городов планеты. Зарубежные шахматисты неизменно высоко оценивают уровень организации турнира, сравнивают «Shamkir Chess» со стартами в Вейк-Ан- Зее и Линаресе. Верим, что и на этот раз соревнование пройдет на высоком уровне».
Отметим, что в 2014 и 2015 году победителем Мемориала В.Гашимова становился чемпион мира Магнус Карлсен (Норвегия). А в прошлом году победу на нем отпраздновал азербайджанский шахматист Шахрияр Мамедъяров. Открытие турнира состоится 20 апреля в Центре Гейдара Алиева в Шамкире. Старт, который пройдет в девять туров, завершится 30 апреля.