Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan və Synergy Group tərəfindən təşkil olunan ShamkirChess 2017 turnirinin bağlanış mərasimi keçirilib.
Şəmkirdə yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbirdə ilk olaraq Şəmkir Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Alimpaşa Məmmədov çıxış edib. A. Məmmədov 10 gün ərzində Şəmkirdə idman bayram əhvalı yaşandığını bildirib: "Paytaxtdan 400 kilometr məsafədə yerləşən Şəmkir beynəlxalq şahmat yarışına dördüncü dəfə ev sahibliyi edir. Bu, ulu öndər Heydər Əliyevin idmana və idmançılara doğma münasibətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsinin bariz nümunəsidir. Bu günlərdə Şəmkirdə əsl idman bayramı yaşandı. Buna görə hər bir şahmatçıya təşəkkür etmək istərdim".
Yarışın əhəmiyyətindən söz açan Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov artıq dördüncü dəfə keçirilən ənənəvi turnirin uğurla başa çatdığını söyləyib. Respublikada şahmatın inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışan vitse-prezident bildirib ki, gələn il V “Shamkir Chess 2017” şahmat turnirində də dünyanın tanınmış şahmatçıları mübarizə aparacaq: “2018-ci il turnirin yubiliey ilidir. Bu il biz ikiqat sevinc yaşadıq. Çünki millimizin üzvü Şəhriyar Məmmədyarov ardıcıl ikinci dəfə turnirin qalibi oldu”.
Gürcüstan Şahmat Federasiyasının Prezidenti Giorgi Giorqadze çıxış edərək Gürcüstan ilə Azərbaycan Şahmat Federasiyaları arasındakı əlaqələrdən danışıb, Vüqar Həşimovla bağlı xatirələrini bölüşüb. Qonaq yüksək təşkilatçılığa görə Synergy Group-a təşəkkür edib.
“Shamkir Chess 2017”nin Təşkilat Komitəsinin sədri, turnirin direktoru Fərid Hüseynov çıxışında turnirin yüksək səviyyədə işıqlandırdıqlarına görə bütün media nümayəndələrinə təşəkkürünü bildirib. Turnirin direktoru maraqlı statistik məlumatları açıqlayıb. 10 gün ərzində rəsmi sayt vasitəsilə partiyaları milyona yaxın insanın izlədiyini deyən Fərid Hüseynov yarışla bağlı reportajların Azərbaycanla yanaşı Rusiya və Ukrayna televiziya kanallarında da nümayiş etdirildiyini vurğulayıb. Şəmkirlilərə qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını çatdıran Təşkilat Komitəsinin sədri yarışın qalibi Şəhriyar Məmmədyarovu təbrik edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2010-cu ildə yaradılan “Synergy Group” özünün korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində Azərbaycanda təhsilin, idmanın inkişafına və eyni zamanda, ölkəmizin dünyada tanınmasına töhfəsini bundan sonra da davam etdirəcək.
Vüqar Həşimovun qardaşı Sərxan Həşimov çıxış edərək ardıcıl dördüncü dəfə baş tutan yarışın təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. Vüqar Həşimovun oyun üslubuna yaxın partiya sərgilədiyi üçün Şəhriyar Məmmədyarova, yüksək təşkilatçılığa görə Təşkilat Komitəsinin sədri Fərid Hüseynova çox sağ ol deyib.Sonra Vüqar Həşimovun ailəsi tərəfindən təsis olunan mükafat əzmkar mübarizəylə yadda qalan hindistanlı şahmatçı Pentala Harikrişnaya və yüksək təşkilatçılığa görə Təşkilat Komitəsinin sədri Fərid Hüseynova təqdim edilib.
Sonda yarışın baş hakimi Faiq Həsənov yekun nəticələri elan edib. ShamkirChess 2017 turnirinin direktoru Fərid Hüseynov ardıcıl ikinci dəfə Vüqar Həşimov Memorialında birinci yeri tutan Şəhriyar Məmmədyarova qalib üçün hazırlanan kuboku təqdim edib.

Состоялась церемония закрытия супертурнира «Shamkir Chess-2017», организованного «Synergy Group» и посвященного памяти Вугара Гашимова.
В ходе мероприятия, состоявшегося в Центре Гейдара Алиева в Шамкире, со вступительным словом выступил глава Исполнительной власти Шамкирского района Алимпаша Мамедов. Он отметил, что в течении последних десяти дней Шамкир жил праздником спорта: «Шамкир, расположенный в400 километрахот столицы, в четвертый раз принимал крупный шахматный турнир. Наш общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда с особой теплотой относился к спорту и спортсменам и эту традицию продолжает нынешний президент Азербайджана Ильхам Алиев. В эти дни в Шамкире царил настоящий спортивный праздник. И за это я хотел бы поблагодарить каждого гроссмейстера».
В свою очередь, вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Маир Мамедов отметил важность турнира и подчеркнул, что он завершился успешно. Говоря о работе по дальнейшему развитию шахмат в стране, М.Мамедов заметил, что и в следующем году «Shamkir Chess» соберет известных гроссмейстеров планеты. «2018-й станет годом проведения юбилейного, V Мемориала В.Гашимова. А в этом году мы пережили двойную радость, так как Шахрияр Мамедъяров во второй раз подряд победил в Шамкире».
Президент Федерации шахмат Грузии Гиоргий Георгадзе рассказал о связях между Федерациями двух стран, а также поделился воспоминаниями о В.Гашимове. Он также поблагодарил «Synergy Group» за прекрасную организацию турнира.
Председатель Оргкомитета «Shamkir Chess-2017», директор турнира Фарид Гусейнов поблагодарил СМИ за прекрасное освещение Мемориала В.Гашимова. Также он обнародовал интересные статистические выкладки. В частности, в течении десяти дней за партиями турнира через официальный сайт «Shamkir Chess-2017» наблюдало около миллиона любителей шахмат. Помимо азербайджанских, он также поблагодарил телеканалы России и Украины за широкое освещение турнира. Вместе с тем, Ф.Гусейнов поздравил с победой Шахрияра Мамедъярова.
Следует отметить, что основанная в 2010 году «Synergy Group» в соответствии со своей политикой корпоративно-социальной ответственности придает большое внимание и оказывает поддержку развитию образования и спорта.
Брат Вугара Гашимова Сархан Гашимов выразил слова благодарности организаторам за прекрасно проведенный турнир. Также он поблагодарил Шахрияра Мамедъярова за стиль игры в некоторых партиях, напомнивший шахматы в исполнении В.Гашимова, а также поблагодарил главу Оргкомитета турнира Фарида Гусейнова. Далее индийскому шахматисту Пентале Харикришна был вручен специальный приз за бескомпромиссную борьбу, учрежденный семьей Вугара Гашимова. Награду получил и Фарид Гусейнов за прекрасную организацию соревнования.
Затем главный арбитр соревнования Фаик Гасанов огласил итоговые результаты. А директор турнира Фарид Гусейнов вручил победителю «Shamkir Chess-2017» Шахрияру Мамедъярову специальный кубок.