Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan və Synergy Group tərəfindən təşkil olunan ShamkirChess 2017 turnirinin bağlanış mərasimi keçirilib.
Şəmkirdə yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbirdə ilk olaraq Şəmkir Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Alimpaşa Məmmədov çıxış edib. A. Məmmədov 10 gün ərzində Şəmkirdə idman bayram əhvalı yaşandığını bildirib: "Paytaxtdan 400 kilometr məsafədə yerləşən Şəmkir beynəlxalq şahmat yarışına dördüncü dəfə ev sahibliyi edir. Bu, ulu öndər Heydər Əliyevin idmana və idmançılara doğma münasibətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsinin bariz nümunəsidir. Bu günlərdə Şəmkirdə əsl idman bayramı yaşandı. Buna görə hər bir şahmatçıya təşəkkür etmək istərdim".
Yarışın əhəmiyyətindən söz açan Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov artıq dördüncü dəfə keçirilən ənənəvi turnirin uğurla başa çatdığını söyləyib. Respublikada şahmatın inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışan vitse-prezident bildirib ki, gələn il V “Shamkir Chess 2017” şahmat turnirində də dünyanın tanınmış şahmatçıları mübarizə aparacaq: “2018-ci il turnirin yubiliey ilidir. Bu il biz ikiqat sevinc yaşadıq. Çünki millimizin üzvü Şəhriyar Məmmədyarov ardıcıl ikinci dəfə turnirin qalibi oldu”.
Gürcüstan Şahmat Federasiyasının Prezidenti Giorgi Giorqadze çıxış edərək Gürcüstan ilə Azərbaycan Şahmat Federasiyaları arasındakı əlaqələrdən danışıb, Vüqar Həşimovla bağlı xatirələrini bölüşüb. Qonaq yüksək təşkilatçılığa görə Synergy Group-a təşəkkür edib.
“Shamkir Chess 2017”nin Təşkilat Komitəsinin sədri, turnirin direktoru Fərid Hüseynov çıxışında turnirin yüksək səviyyədə işıqlandırdıqlarına görə bütün media nümayəndələrinə təşəkkürünü bildirib. Turnirin direktoru maraqlı statistik məlumatları açıqlayıb. 10 gün ərzində rəsmi sayt vasitəsilə partiyaları milyona yaxın insanın izlədiyini deyən Fərid Hüseynov yarışla bağlı reportajların Azərbaycanla yanaşı Rusiya və Ukrayna televiziya kanallarında da nümayiş etdirildiyini vurğulayıb. Şəmkirlilərə qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını çatdıran Təşkilat Komitəsinin sədri yarışın qalibi Şəhriyar Məmmədyarovu təbrik edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2010-cu ildə yaradılan “Synergy Group” özünün korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində Azərbaycanda təhsilin, idmanın inkişafına və eyni zamanda, ölkəmizin dünyada tanınmasına töhfəsini bundan sonra da davam etdirəcək.
Vüqar Həşimovun qardaşı Sərxan Həşimov çıxış edərək ardıcıl dördüncü dəfə baş tutan yarışın təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. Vüqar Həşimovun oyun üslubuna yaxın partiya sərgilədiyi üçün Şəhriyar Məmmədyarova, yüksək təşkilatçılığa görə Təşkilat Komitəsinin sədri Fərid Hüseynova çox sağ ol deyib.Sonra Vüqar Həşimovun ailəsi tərəfindən təsis olunan mükafat əzmkar mübarizəylə yadda qalan hindistanlı şahmatçı Pentala Harikrişnaya və yüksək təşkilatçılığa görə Təşkilat Komitəsinin sədri Fərid Hüseynova təqdim edilib.
Sonda yarışın baş hakimi Faiq Həsənov yekun nəticələri elan edib. ShamkirChess 2017 turnirinin direktoru Fərid Hüseynov ardıcıl ikinci dəfə Vüqar Həşimov Memorialında birinci yeri tutan Şəhriyar Məmmədyarova qalib üçün hazırlanan kuboku təqdim edib.

The closing ceremony of ShamkirChess2017 tournament, dedicated to the memory of Vugar Hashimov and organized by Synergy Group, was held.
In Shamkir in Heydar Aliyev Center in Head of Executive Power of Shamkir Alimpasha Mammadov talked first. Alimpasha Mammadov said that during 10 days there was sport holiday spirit in Shamkir:” Located 400 kilometers away from the capital, Shamkir is hosting an international chess tournament for the fourth time. This is the obvious example of the continuation of great leader Heydar Aliyev’s careful attitude towards sport and sportsmen by president İlham Aliyev. Recently there was a real sports holiday in Shamkir. I’d like to thank each chess player for that.
Speaking about the importance of the tournament, vice-president of the Chess Federation of Azerbaijan Mahir Mammadov, said that the traditional tournament having been held already fourth time has successfully finished. Vice-president Speaking about the works being for the development of chess in the Country, said that next year in the V "Shamkir Chess 2017" tournament , the world’s famous chess players will compete i:” The 2018 is jubilee year of the tournament. This year we have lived a double joy. Because member of our team Shahriyar Mammadyarov, the second time in a row won the tournament".
Georgian Chess Federation President Giorgi Giorgadze in his speech, spoke about the relations between Georgian and Azerbaijani Chess Federations, shared his memories associated with Vugar Gashimov. The guests thanked the Synergy Group for the excellent organization.
The chairman of the Organizing Committee, tournament’s director Farid Huseynov, in his speech thanked the representatives of all media for broadcasting the tournament on high level. Director of tournament has disclose Interesting statistical information. For 10 days, Farid Huseynov mentioned that during 10 days almost one million people has watched the games on the official site and emphasized that alongside with Azerbaijani, Russian and Ukranian TV channels have broadcasted the reports about the competition.
Chairman of the Organizing Committee, thanking people of Shamkir for their hospitality, congratulated winner of the competition Shahriyar Mammadyarov .
It was noted that created in 2010 “Synergy Group" will continue development of sport,education at the same time making contribution to the recognition of our country in the world of as part of its corporate social responsibility policy.
Sarhan Gashimov , Vugar Gashimov’s brother thanked the organizers in his speech of the competition, held fourth time in a row .He thanked Shahriyar Mammadyarov for playing game close to the Vugar Hashimov style of play , thanked the The chairman of the Organizing Committee Farid Huseynov for the excellent organization.
Then the award, created by the family of Vugar Hashimov was presented to indian chess player Pentaleno Harikrishna remembered by resolute fight and to the director of ShamkirChess2017 tournament Farid Huseynov for excellent organization.
At the end , chief arbiter of the competition Faig Hasanov announced the final results. Director of ShamkirChess2017 tournament Farid Huseynov presented the cup to the winner Shahriyar Mammadyarov ranked first at the Vugar Hashimov Memorial for the second time in a row.